Banii inapoi.

Trecusera vreo 2 ani de la intamplarile anterioare si Irina lucra acum in alta locatie a altcuiva,tot la comision 50/50. Locatia era a unei tipe cu gagica-su. Si ea lucra,numai ca ea nu dadea 50% din incasari afara,ci incasa 50% de la colegele de apartament.

Era week.endul floriilor si Irina avea de gand sa ramana in locatie tot week-endul ,sa fie disponibila cat mai mult,in ideea de a strange niste banisori,pentru ca venea pastele,si de paste nu se lucra. O suna un tip care-i spune ca el iese de la munca la noapte tarziu si ar vrea sa vina atunci. Irina ii spune sa revina cu un apel cu 30 de min. Inainte.
Zis si facut.
Ii deschide usa clientului,il pofteste in camera pregatita pentru el. Acesta o intrebase la telefon daca e singura,iar ea ii spusese  ca da,gandindu-se ca va vrea sa o vada pe colega,ce tocmai o anuntase ca nu mai vrea sa lucreze in seara respectiva. Clientul ii achitase 100 de lei pentru o finalizare,ea a luat banii si i-a pus intr-un caiet intr-o alta camera. Tipul avea pielea alba,niste tatuaje colorate pe unul dintre brate,ce urca in sus pe gat. Parea la locul lui.
Prietenul colegei,auzind ca urma sa ajunga un client,acest client,isi exprimase intentia de a cobori jos la magazin,dar Irina insistase sa ramana in apartament,ii era cam frica,gandindu-se ca era trecut de miezul noptii,asa ca el a ascultat-o si n-a mai plecat.
La sfarsitul sedintei,clientul se imbraca,iar Irina il conduce catre usa. Ajunsi la usa,clientul pune pana pe cheie inaintea ei si descuie usa,in acelasi timp impingand-o spre interiorul apartamentului. Trebuie sa spun ca Irina nu era o tipa mica de statura,ci o tipa inaltuta si bine facuta.Cand usa apartamentului s-a deschis ,alti 2 barbati,prieteni cu cel din interior au intrat in apartament. Cei 2 erau solizi,foarte bine facuti si cu pielea inchisa la culoare ,pesemne erau de etnie.Clientul a incuiat usa si si-a bagat cheile in buzunar,dupa ce le-a deschis celor 2 prieteni. Irina era in stare de soc. Nu stia ce vroiau cei 3,dar a realizat ca nu mai era la ea controlul asupra situatiei. Inima a inceput sa-i bata tare in momentul in care toate fricile pe care ea le avea,incepeau sa se materializeze intr-o intamplare reala. Erau la etajul 9 ,deci sa fuga pe geam era exclus.
Ea ii intreaba ce doresc. I se raspunde ca ..banii. S-a dus repede la caiet,a luat suta de lei si le-a dat-o. Dar ei vroiau alti bani. Care bani? "Clientul" a spus o poveste inventata,precum ca in urma cu vreo 2 luni fusese el la o fata in acest apartament si ca fata respectiva ii furase 2 mii de lei. Si ca ei vor acei 2mii de lei. Irina zice:"Pai bine..sunt eu fata respectiva?" "NU" ..i se raspunde. Irina le explica,ca ea nu are alti bani decat acea suta,pe care o primise initial de la el si pe care tocmai i-o returnase. Cei 3 insistau ca nu o cred,iar ea le-a spus ca pot cauta prin casa daca doresc,si ca se pot convinge. Ceea ce cei 3 au si facut.

Ciudat era ca ea vorbea destul de tare,iar patronii locatiei nu ieseau din camera lor sa vada despre ce este vorba. Se gandea in sinea ei..ca..daca tocmai ei i-au pus pe cei 3 sa vina ca sa-i ia si ceilalti 50%,partea ei de comision pe care o avea din ce lucrase vineri si sambata. Era sambata noaptea si ea avea 700 de lei
ascunsi in buzunarul secret al unui sutien ascuns in bagajul ei intr-o debara.
Cei 3 au inceput sa cotrobaie prin casa cautand bani. Au dat nas in nas cu prietenul colegei. S-au socat si ei putin. "Ai zis ca esti singura". Irina raspunde: "Slava domnului ca nu sunt singura".
Tipul a incercat s-o dea la pace cu cei 3 talhari,intreband ce jmeker i-a trimis,promitandu-le o masa in oras la lautari. Dar nuu..ei stiau clar pentru ce venisera. S-au uitat la telefoane..erau niste vechituri,nu aveau vreo valoare la amanet,dar au plecat cu laptop-ul cuplului. Statusera in casa vreo 45 de minute. Au plecat intr-un final.
Toti erau socati. Pesemne ca si patronii se gandisera ca poate Irina ii chemase pe cei 3 sa-i jefuiasca,pentru ca a intrebat-o daca este de acord sa mearga la politie si sa reclame ce se intamplase,iar ea a spus ca da..ca merge. Si s-au dus. La politie s-a facut un portret robot destul de reusit,dar respectivul nu a fost gasit in baza de data. Probabil nu avea antecedente penale. Poate de aia era inhaitat cu ceilalti 2 si pus la inaintare. Irina de aia i-a si deschis usa si l-a primit,pentru ca nimic din aspectul lui nu ar fi dus-o cu gandul la intentiile lui ascunse.
Concluzia era clara. Atat Irina cat si patronii locatiei au fost victimele unei talharii,in care ea a pierdut ,partea ei de comision de 50 de lei,iar respectivii ce detineau locatia pierdusera laptop-ul. Dar starea de frica pe care au trait-o toti timp de 45 de minute era nepretuita. Lucrurile puteau degenera in violenta fizica.
Irina se gandea ca totusi a avut noroc ca nu a fost batuta si nici nu-i descoperisera cei 700 de lei,cu care a reusit sa plece acasa dupa 2 zile si 2 nopti de chin.

Nu avea de gand sa se mai intoarca in locatia asta. Se gandea ca talharii pot reveni.
Avea de gand sa caute o alta locatie in care sa poata lucra.

Comentarii