Ce mancam diseara?!
Mami
-Da
-Ce mancam diseara? Nu mai e nici un colt de paine in casa,nici o feliuta de salam.
- ....
Se gandeste ca e a doua oara in viata ei cand nu stie ce-i va da copilului ei sa manance si daca prima data a gasit solutie,de data asta nu mai vedea nici una.
Prima data se intamplase cu niste ani in urma.Sotul ei nu mai venea acasa si a indraznit s-o sune pe maica-sa ,nu sa-i ceara bani,ci sa-i spuna sa vina la ea cu ce are prin casa : un pui,niste morcovi sa faca o supa.Ea nu lucra iar sotul le avea cu jocurile de noroc..era seara avea telefonul inchis.Maica-sa a venit,i-a adus un pui,morcovi,paine sa faca o mancare dar i-a tinut o moralaaa..ca ea nu are obligatia sa-i dea,sa-i dea "barbacsu",ca n-a pus-o ea dom'le sa se marite.
Acum era chiar groasa treaba. Statea cu chirie,sotul nu mai era,cu mama nu mai vorbea deloc,era inglodata in datorii,desi muncea. Muncea de dimineata pana seara.A muncit si noaptea o perioada la un studio de video-chat .Ziua vindea pungi in micile magazine de cartier. Treaba nu mai mergea ,caci multe magazine au dat faliment si s-au inchis,au aparut marile hipermarketuri.Avea o datorie cat 3 salarii la furnizorul principal de marfa,nu mai putea lua nici marfa pe credit.
Se gandea.. in timp ce ochii ei scrutau monitorul computerului anunturile de angajare la mica publicitate,ca daca se angajeaza azi salariul il va lua peste 2 saptamani,timp in care ea nu avea din ce trai.
Se gandea:"Doamne am doua variante sa fac rost de bani astazi. Fie dau in cap la drumul mare,fie ies pe centura". Nu facuse in viata ei nici una din aceste activitati dar se gandea ca pentru toate exista un inceput.
A zarit un anunt care suna cam asa: "Caut colega de apartament pentru companie intima,comision 50%,plata pe loc". A dus-o mintea imediat la esenta dar era clar mai bine decat centura si perspectiva banului imediat a determinat-o sa puna mana pe telefon si sa sune si sa se programeze la interviu.
I-a spus fiicei ei ca pleaca si nu se va intoarce fara mancare. Fiica ei era obisnuita sa stea singura in casa cat mami era la servici.
Seara mami s-a intors cu mainile pline de sacose cu cumparaturi de la Real. I-a cumparat fiicei tot ce stia ca-i place sa manance ,a gatit. Seara s-a culcat in patul din garsoniera imchiriata avand multumirea ca fiica ei a mancat astazi si ca ea nu a fost nevoita sa dea in cap la drumul mare. Se mai gandea ca a fugit 14 ani de acest job.Avea 28 de ani. La 14 ani a constientizat prima data ca o femeie este supusa acestui risc,cand este a nimanui pe lume. Era la un liceu elitist si de rusinea saraciei ,intr-o zi a indraznit sa-si cheltuie alocatia si sa-si cinsteasca colegele de clasa cu inghetata la cornet de la aparatul stradal. Ele ei ii cumparasera mereu,dar invers nu.Simtea ca era timpul sa intoarca si ea o data gestul. Ajunsa acasa,maica-sa o sunase de la servici si o intrebase daca a luat alocatia. Ea ii daduse raportul ca da si ca nu mai avea bani si pe ce ii cheltuise. Maica-sa a inceput s-o ameninte ca vine acasa si o omoara cu bataia. O stia pe nebuna,ca doar o mai batuse,asa ca de frica a fugit de acasa desi nu avea unde sa se duca.A stat pe strazi o saptamana,slabise 10 kg. A fugit de frica si nu s-a intors stiind ca bataia ei n-o va lua nimeni pentru ca a indraznit sa fuga de acasa. In saptamana asta locuise cu 3 barbati diferiti,unul pasand-o celuilalt,nu o tinea nici unul mai mult de o noapte ,de frica,pentru ca ea era minora si auzisera ca o cauta ma-sa cu politia. Practic ea s-a prostituat pentru mancare si un acoperis deasupra capului pe timp de noapte. Toti s-au purtat frumosc cu ea,nu a batut-o nimeni,dar a tinut minte ca nu e un deziderat pentru o femeie sa traiasca intr-o asemenea promiscuitate. Asa ca dupa o saptamana,cu mare frica s-a dus la mamaia ei din partea tatalui si i-a povestit tot. Mamaia ei a mediat impacarea cu maica-sa si sa nu ia bataie.
De maritat se maritase cam asa: maica-sa se recasatorise exact cand ea era clasa a 12-a. Tatal vitreg era un comerciant cu magazin si avea un prieten de familie si acela,comerciant,mergeau impreuna in en-gros dupa marfa. Irina i-a cerut tatalui vitreg s-o angajeze pe ea pe tura de noapte a magazinului non-stop ce-l patrona. Asa s-a cunoscut cu Adrian,prietenul de familie.Adrian nu avea vanzatoare la magazin si a solicitat ajutorul Irinei. Cei 2 s-au imprietenit si au inceput sa petreaca timp impreuna si in afara orelor de lucru de la magazin...ce e drept oarecum in secret. Irina implinise 18 ani. Intr-o zi s-a trezit cu maica-sa la magazinul lui Adrian si a chemat-o acasa. Vazand ca nu vrea a conditionat-o ca daca nu vine in momentul ala sa nu mai vina niciodata;si ea a ales sa nu mai vina. Asta a fost maritisul Irinei.
De maritat se maritase cam asa: maica-sa se recasatorise exact cand ea era clasa a 12-a. Tatal vitreg era un comerciant cu magazin si avea un prieten de familie si acela,comerciant,mergeau impreuna in en-gros dupa marfa. Irina i-a cerut tatalui vitreg s-o angajeze pe ea pe tura de noapte a magazinului non-stop ce-l patrona. Asa s-a cunoscut cu Adrian,prietenul de familie.Adrian nu avea vanzatoare la magazin si a solicitat ajutorul Irinei. Cei 2 s-au imprietenit si au inceput sa petreaca timp impreuna si in afara orelor de lucru de la magazin...ce e drept oarecum in secret. Irina implinise 18 ani. Intr-o zi s-a trezit cu maica-sa la magazinul lui Adrian si a chemat-o acasa. Vazand ca nu vrea a conditionat-o ca daca nu vine in momentul ala sa nu mai vina niciodata;si ea a ales sa nu mai vina. Asta a fost maritisul Irinei.
Comentarii
Trimiteți un comentariu